Ieteikumi labākām kāzu fotogrāfijām.

Kad es runāju ar līgavu un līgavaini, viens no viņu lielākajiem pirmskāzu satraukumiem ir tas, kā viņi izskatīsies kāzu fotogrāfijās. Jaunais pāris man bieži vaicā – kas mums būtu jādara lai bildes sanāktu patiesi skaistas? Parasti viņi domā, ka atliek parūpēties tikai par vietu fotosesijai.

Vairumam no mums bieži vien kāzu diena ir pirmā reize, kad jāpozē profesionālam fotogrāfam un tā ir arī ļoti nozīmīga diena, tādēļ visi mēs vēlamies saņemt perfektu rezultātu – lieliskas bildes. Un lai nebūtu jākautrējas kameras vai pat divu kameru (!) priekšā, šeit ir desmit vienkārši padomi, kas palīdzēs jums iegūt iespējami vislabāko rezultātu. Turklāt šie ieteikumi nav nekas globāli jauns bet gan pārsteidzoši vienkārši un acīmredzami (bet varbūt tas tikai tagad man tā šķiet ar manu pieredzi…). Tad nu lūk, aiziet par visu pēc kārtas:

  1.    Noalgojiet vislabāko kāzu fotogrāfu, kādu variet atļauties

Kā un kur atrast vislabāko kāzu fotogrāfu sava budžeta robežās? Vai Jūsu draugs, kurš lieliski nofotografēja jūsu automašīnu būs pietiekami labs fotogrāfs arī jūsu kāzās? Domāju, uz šo jautājumu nojautīsiet manu atbildi J

Iesaku kāzu fotogrāfa meklējumus sākt ar Latvijas kāzu fotogrāfu asociācijas mājaslapu LKFA.lv , sarakstu ar kāzu fotogrāfiem, kuri vēl ir brīvi Jūsu kāzu datumā. Protams, ir daudz labu fotogrāfu, tomēr LKFA tomēr ir zināma kvalitātes garantija, jo ik pa laikam internetā un no kāzu industrijas aizkulisēm „uzpeld” nepatīkami stāsti kā piemēram, ka klienti nevar dabūt kāzu bildes pat vairāk kā gadu pēc kāzām, fotogrāfs nozudis un nav sakontaktējams un tamlīdzīgi… Cik daudz no kāzu budžeta tērēt fotogrāfam, tā arī ir katra pāra prioritāšu lieta, tomēr ir pieņemts aptuveni 10% no kopējā budžeta. Jums var paveikties atrast labu iesācēju fotogrāfu, „studentu ar kameru”, tomēr visticamāk tas būtu izņēmums. Labāk ir paļauties uz pieredzējušu speciālistu.

  1.    Uztaisiet pirmskāzu fotosesiju

Gadījumā, ja Jūsu kāzu fotogrāfs piedāvā pirmskāzu jeb saderināšanās (engagement) fotosesiju, piekrītiet! Tā Jūs pirmkārt iepazīsiet daudz labāk pašu fotogrāfu, stilu kādā viņš fotografē. Tas ļaus Jums labāk atraisīties fotokameras priekšā arī Jūsu kāzu dienā, fotosesijā. Fotogrāfam pirmskāzu fotosesija sniegs iespēju labākām bildēm arī kāzu dienā un protams, Jūs iegūsiet skaistas fotogrāfijas, kuras var, piemēram izlikt apskatei viesu namā kāzu dienā.

  1.    Uzticieties kāzu fotogrāfam

Pieredzējis fotogrāfs iemūžinās ne tikai Jūsu kāzu kleitu, kurpes un laulības gredzenus pirms tie vēl uzvilkti, bet arī daudzas citas detaļas, tomēr gadījumā, ja Jums kāda lieta ir īpaši svarīga, labāk būtu to norādīt fotogrāfam. Ļaujiet fotogrāfam darīt savu darbu un būt radošam, viņš noteikti radīs labākas fotogrāfijas.

  1.    Padomājiet par gaismu

Šī ir vēl viena lieta, par ko pāri nepadomā (vai uzskata ka tas ir tikai fotogrāfa ziņā). Tomēr der atcerēties, ka gaisma mainās visas dienas garumā un tas ļauj iegūt ļoti dažādas fotogrāfijas. Piemēram, ja kāzas notiek ziemā, sāk satumst jau ap trijiem pēcpusdienā tādēļ ceremoniju būtu vēlams ieplānot pēc iespējas agrāk, lai pietiktu laika grupas bildēm pēc ceremonijas un jaunā pāra fotosesijai. Kad esat vietā, kur notiks līgavas sagatavošanās, baznīcā vai dzimtsarakstu nodaļā, pavērojiet cik daudz dabiskās gaismas iekļūst caur logiem šajās telpās. Jo vairāk dabiskās gaismas, jo labāki būs uzņemtie kadri un vairāk labu foto. Un tad padomājiet, kādas līgavas sagatavošanās fotogrāfijas var sanākt mazā standarta blokmājas dzīvoklīša istabiņā ar zemiem griestiem, kur logam priekšā vēl aug koks. Vai nelielā padomjlaiku tipa “zagsā” ar tumši zaļi brūnganām sienām un bieziem aizkariem pie logiem? Fotogrāfija ir “zīmēšana ar gaismu” un ja tās tur nav pietiekami, tad fotogrāfam nekas cits neatliek kā izmantot zibspuldzi.

5. Ceremonija

Neapšaubāmi, ceremonijas fotogrāfijas ir visnozīmīgākās visā Jūsu kāzu norisē! Uzskatu, ka tās ir tikpat vai pat vēl svarīgākas par veiksmīgi noķertiem mirkļiem kāzu dienā. Ja godīgi, man pašam ļoti ātri aizmirsās tieši šie ceremonijas īpašie noskaņas brīži. Bet, paskatoties bildes, tie atkal ataust atmiņā, it kā viss būtu noticis tikai vakardien. Tā arī ir fotogrāfijas burvība un daudzi to pa īstam sāk novērtēt tikai pēc daudziem gadiem… Tātad, kas būtu jāzin, jānoskaidro un kā vēlams sagatavoties tā, lai bildes ceremonijā „uzrunā”? Es vienmēr pirms ceremonijām jaunajam pārim atkārtoju – bez steigas! Nesasteidziet vienu no saviem svarīgākajiem dzīves notikumiem! Dariet visu nesteidzoties, pat ja esat nedaudz nokavējuši ceremoniju. Neviens bez Jums tāpat neko neuzsāks …   Tas Jums palīdzēs ne tikai izbaudīt šo savu Lielo notikumu, bet arī mazāk ir iespējams, ka kaut kas var nokrist, aizķerties kleita vai kāds cits sīkums atgadīties. Manā praksē bija gadījums, kad līgava steidzoties pie altāra, nokrita, bet par laimi ne pati ne kleita necieta… varbūt pēc tam tik bija kāds zilums uz kājas. Bet nu tomēr labāk nesteigties. Der apjautāties mācītājam, vai ir kādi īpaši nosacījumi, kur nedrīkst atrasties foto un video cilvēki. Vispārpieņemts, ka nedrīkst iet aiz altāra un dažas citas lietas, ko parasti nedara pieredzējis kāzu foto vai video profesionālis. Daži mācītāji man ir teikuši, ka nedrīkstu fotografēt mācītāju, tas gan ir noticis vairāk pareizticīgo baznīcās. Atceros, bija viena make-up meistare, kura kategoriski nevēlējās tikt iemūžināta savā darba procesā, tā ka visādi gadās… Tomēr labi, ka tie patiesi ir bijuši tikai daži izņēmuma gadījumi manā praksē!

6. Make up.

Noalgojiet labu make up speciālistu. Jūs būsiet pārsteigta, cik liela starpība var būt izskatam pēc profesionāla meikapa… Vienīgais, ko varu ieteikt, tieši pirms kāzām labāk neeksperimentēt ar ko jaunu. Būs labāk to izdarīt kādu mēnesi pirms lai nesagādātu sev nepatīkamu pārsteigumu kāzu dienā. Iesaku uztaisīt „ģenerālmēģinājumu” gan kāzu frizūrai, meikapam, gan kopskatam. Palūdziet, lai draudzene vai kāds cits kam uzticaties (tikai, protams ne Jūsu līgavainis…) pavēro, vai arī no malas viss izskatās perfekti. Kā izskatās dažādos apgaismojumos, kustībā utt. Der pievērst uzmanību arī līgavaiņa rokām, kurpēm, kaklasaitei vai tauriņam un līgavaiņa pušķītim (lai nav nošķiebies uz sānu). Un, protams, neaizmirstiet paņemt līdzi pūderi un lūpkrāsu, katram gadījumam.

7.       Esat radoši

Labi kāzu fotogrāfi ir ļoti radošas personības, nekautrējieties arī no kādas trakākas fotosesijas idejas jo tieši tad rodas vislabākās bildes! Piemēram, Jums noteikti ir kāda brīvā laika nodarbe, hobijs… varbūt badmintons vai skrituļdēlis? Lieciet lietā savu fantāziju! Jautājiet pēc padoma fotogrāfam, vedējiem, izvēlieties labāko vietu un piemērotāko laiku izdevīgākam apgaismojumam, atcerieties, ka sportiskām aktivitātēm piemērotāki būs sporta apavi, piemēram – kedas kādā dzīvespriecīgā krāsā vai kailām kājām pludmalē. Nepietiek tikai nolīgt labu fotogrāfu. Ja vēlaties labas bildes, pie tā būs jāpiestrādā arī pašiem. Tikai kopējiem spēkiem var panākt labu rezultātu!

8.       Ieplānojiet pietiekami daudz laika priekš foto

Kāzu dienā parasti neatliek daudz laika fotosesijām, jāpaspēj pabūt ar viesiem un sen nesatiktiem draugiem. Būtībā arī kāzu dienā laikā pēc ceremonijas un līdz vakara svinībām viesu namā var uztaisīt ļoti labas bildes pozētas fotosesijas veidā, bet parasti te ierobežo tieši laika trūkums.  Vedējiem kopā ar fotogrāfu ir jāsaplāno maršruts tā, lai labāk varētu fotosesijas un citas aktivitātes (kā piemēram, tiltus) optimizēt attāluma un laika ziņā un nebūtu jāstāv sastrēgumos. Piemēram, ja ceremonija beidzas ap trijiem pēcpusdienā, bet viesu namā jaunajam pārim jāierodas ap septiņiem vakarā, tad ceļam ar visām aktivitātēm un fotosesijai atliek apmēram četras stundas visam kopā. Tas nozīmē, ka arvien mazāk laika paliek pašai fotosesijai, piemēram ja ceļā jāpavada puse no visa šā laika. Tādēļ arī maršruta saplānošanai kāzu dienā ir tik liela nozīme.

9.       Maltīte personālam

Fotogrāfi un cits apkalpojošais personāls arī ir cilvēki, un tad ja jāstrādā astoņas stundas bez ēšanas, arī vislādzīgākais cilvēks paliks sapīcis un saguris. Tādēļ ļoti vēlams parūpēties par kādām vieglām uzkodām un kafiju/tēju dienas laikā un siltā ēdiena maltīti vakarā. Parasti fotogrāfs paēd tajā pat laikā, kad vakariņo pāris ar viesiem, paspējot noķert arī labus tostu teicēju momentportretus.

10.  Kāzu pozu „špikeris”

Jau tuvākajā laikā šeit apkopošu klasiskākās kāzu fotosesiju pozas dažādās lokācijās.